MR.PREPPER

Když chceš žít, musíš přežít

Historie čokolády, která by i dnes neměla chybět ve vašem evakuačním zavazadle

Scho-ka-kola je značka německých energetických čokolád, vyráběných berlínskou společností Scho-ka-kola GmbH. Tyto čokolády se vyznačují vysokým obsahem kofeinu, pocházejícího z kakaa, kávy a výtažku z kolového oříšku. Tradičně jsou balené ve stogramových kulatých plechových dózách, obsahujících 16 trojúhelníkových dílků čokolády. Dnes jsou však již dostupné také v klasických tabulkách.

První čokoláda Scho-ka-kola (z německého Schokolade-Kaffee-Kolanuss, čokoláda-káva-kolový oříšek) byla vytvořena v roce 1935 rodinnou čokoládovnou Hildebrand, Kakao- und Schokoladenfabrik, založenou čokolatiérem Theodorem Hildebrandem (1791-1854) v Berlíně. Na trh byla uvedena v roce 1936 na XI. letních olympijských hrách v Berlíně jako „sportovní čokoláda“ s povzbuzujícím účinkem.

Okamžitě si získala srdce zákazníků, a stala se jednou z nejoblíbenějších čokolád na německém trhu. Balení Scho-ka-koly pro Wehrmacht z roku 1941 Za druhé světové války byla součástí potravinových dávek Luftwaffe, čehož firma Hildebrand využívala v propagačních materiálech. Čokoláda díky tomu získala přezdívku Fliegerschokolade – letecká čokoláda. Dostávali ji však také příslušníci ostatních složek německé branné moci, a byla součástí nouzových balíčků potravin pro trosečníky v záchranných člunech. V rámci válečného hospodářství byly do její výroby zapojeny také další německé čokoládovny jako Mauxion, nebo Sprengel. Těsně po válce byla Scho-ka-kola v Německu také distribuována spojeneckými okupačními orgány hladovějícímu obyvatelstvu.

V roce 1969 získal značku německý podnikatel Hans Imhoff, a pro její distribuci odkoupil od Deutsche Bank zadluženou čokoládu Stollwerck. V roce 2005 se značka Scho-ka-kola stala samostatnou, a jejím výrobcem je nyní společnost Scho-ka-kola GmbH, sídlící v Berlíně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *