MR.PREPPER

Když chceš žít, musíš přežít

Jak obsluhovat Javelin

Protitanková střela Javelin je vyráběna společností Lockheed Martin, ve spolupráci s Raytheon Technologies. Tyto společnosti společně vyvíjejí a vyrábějí protitankovou střelu Javelin od 80. let 20.století .

Protitanková střela Javelin je považována za jednu z nejúčinnějších protitankových střel na světě, a je používána armádami po celém světě. Lockheed Martin a Raytheon Technologies neustále pracují na vylepšení a modernizaci střely, aby zajistily, že je stále v souladu s nejnovějšími technologiemi a požadavky na bojové nasazení.

Javelin je navržen pro boj proti různým typům cílů, včetně tanků, bunkrů, budov a dalších pevnostních cílů. Střela je schopná létat na velké vzdálenosti a obsahuje navigační systém, který umožňuje přesné zaměření cíle.

Kompletní manuál zde

  1. Příprava: Před použitím protitankové střely Javelin musíte pečlivě kontrolovat a připravit zbraň. To zahrnuje kontrolu, zda je střela správně namontována, zda jsou baterie nabité a zda jsou všechny další systémy v pořádku.
  2. Spuštění: Abyste spustili protitankovou střelu Javelin, musíte zapnout zbraň, zaměřit si cíl a spustit střelu pomocí spouště.
  3. Zaměřování: Protitanková střela Javelin má infračervené zaměřovače, které se používají k zaměření cíle. Infračervený zaměřovač funguje tím, že zachycuje teplo vydávané cílem a zobrazuje ho na zaměřovacím zařízení.
  4. Při zaměřování cíle s protitankovou střelou Javelin, se operator musí postavit tak, aby byl v úhlu k cíli. Poté, co se operator dostane do správné polohy, může začít zaměřovat cíl.
  5. Konkrétní postup může lišit v závislosti na konkrétním modelu střely Javelin, ale obecně, operator musí zapnout zaměřovač, pomocí zaměřovače se zaměřit na cíl a zaměřovací bod přizpůsobit tak, aby se shodoval s cílem, poté spustit střelu.
  6. Údržba: Po použití protitankové střely Javelin je důležité provést údržbu zbraně, aby se zajistilo, že je připravena k dalšímu použití. To zahrnuje kontrolu, zda nejsou poškozeny žádné součásti, výměnu baterií a další úkony, které jsou specifické pro tuto zbraň.

Pouzdro CLU obsahuje elektroniku systému, displej a zaměřovač pro noční vidění.

Absorbéry. Absorbéry kolem hlavního krytu jednotky CLU pomáhají chránit zařízení během provozu. Absorbéry jsou vyměnitelné. Jedním z absorbérů je obličejový štít, který chrání obličej střelce při odpalu střely.

Rukojeti. Střelec používá k držení rukojeti připevněné po stranách hlavního krytu. Střelec používá ovládací prvky na rukojetích pro všechny operace s Javelinem.

Akumulátorový prostor. V bateriovém prostoru, který se nachází na spodní straně hlavního krytu, je umístěna nenabíjecí baterie BA-5590/U nebo nabíjecí baterie BB390A (pouze pro výcvikové použití). Stejná baterie se používá v jednokanálovém pozemním a vzdušném rádiovém systému (SINCGARS) a lze ji zaměnit s CLU. Konektor na bateriovém prostoru se připojuje k odpovídajícímu konektoru na baterii. Odnímatelný kryt prostoru pro baterii drží na místě drátěná záložka.

Optika funguje podobně jako dalekohled a skládá se z objektivu, indikátorů stavu a okuláru.

Poskytuje střelci obraz ve viditelném světle se čtyřnásobným zvětšením pro pozorování cílů a sledování bojiště. Lze jej používat s vypnutým napájením pouze pro sledování, aby se šetřila výdrž baterie.
Není ovlivněn infračerveným rušením.

Zaměřovač pro noční vidění. NVS je primární zaměřovač používaný střelcem. NVS je zobrazovací infračervený systém (I²R), který se používá ve dne i v noci. Umožňuje střelci vidět za podmínek omezené viditelnosti, včetně tmy, zatemnění, kouře, mlhy, nepříznivého počasí a infračerveného rušení. Systém NVS funguje tak, že převádí infračervený obraz cíle na obraz ve viditelném světle pro střelce.


Displej CLU je jako miniaturní televize, která slouží k tomu, aby střelec viděl infračervené obrazy širokého zorného pole (WFOV), úzkého zorného pole (NFOV) a vyhledávacího zařízení. Katodová trubice (CRT) převádí elektrické signály ze signálového procesoru na viditelné obrazy pro střelce.
Indikátory stavu CLU jsou čtrnáct ikon, které obklopují displej CLU. Ikony označují provozní režimy, stavy a poruchy kódované zeleně, žlutě a červeně. Ikony poskytují střelci nepřetržitou zpětnou vazbu o aktuální připravenosti střely nebo možných poruchách systému, viditelnou během denního i nočního použití.
Okulár umožňuje střelci sledovat displej CLU.

Přes okulár střelec vidí DAY FOV, WFOV, NFOV, seeker FOV a stavové indikátory. Okulár se skládá ze sestavy objektivu, okuláru a kroužku pro nastavení dioptrií. Střelec používá kroužek pro nastavení dioptrií k nastavení zaostření obrazu.
Testovací konektor slouží k provádění přímé podpory (DS) nebo údržby vyšší úrovně a k propojení s FTT.
Konektor kruhového rozhraní zajišťuje elektrické spojení mezi CLU a kruhem.
Indikátor vlhkosti zobrazuje kvalitu vzduchu uvnitř jednotky CLU (bílá nebo modrá v rámci přijatelných hodnot; růžová vyžaduje údržbu).


Jednotka BCU je využívána pro baterii a část pro chladicí kapalinu se stlačeným plynem. Akumulátorová část napájí elektroniku střely před jejím odpálením. Chladicí část ochlazuje vyhledávač střely na provozní teplotu před odpálením střely. Jednotka BCU je na jedno použití, její provozní doba je 4 minuty a nelze ji dobíjet. Po odpálení střely se vyčerpaná jednotka BCU vyřadí spolu s LTA.


Střela má dva režimy útoku, které může zvolit střelec: horní nebo přímý. Každý režim má vlastní dráhu letu nebo profil pro dosažení cíle.

Horní útok je výchozím režimem při první aktivaci vyhledávače střel. V režimu horního útoku se střela přiblíží shora, aby dopadla a vybuchla na horní části cíle. Tato schopnost umožňuje střelci zaútočit na vozidlo zepředu, zezadu nebo z boku a výrazně zvyšuje pravděpodobnost zásahu. Pancéřovaná vozidla mají obvykle méně ochranného pancíře na horní straně. Útok shora také brání nepřátelskému cíli v ochraně tím, že se přesune za čelní kryt. Minimální vzdálenost zásahu je 150 metrů.


Javelin má malý zpětný ráz, protože hnací plyny unikají do zadní části zbraně. Tento zpětný ráz může poškodit zařízení nebo vážně zranit personál, který se v době výstřelu nachází příliš blízko zadní části odpalovací trubice.

Oblast zpětného rázu Javelinu je 100 metrů dozadu a až 25 metrů do stran od odpalovacího zařízení a tvoří 60° nebezpečnou oblast. Je rozdělena na primární nebezpečnou zónu a dvě varovné zóny.

Schopnosti:
Maximální účinný dostřel Javelinu je 2000 metrů.

Javelin má dvě dráhy letu střely:
Bojová dráha pro horní útok je navržena tak, aby dopadla na horní část cíle.

Přímá útočná dráha letu je určena k zásahu boku (přední, zadní, boční) cíle.

Střelec Javelinu je schopen vypálit až tři střely během 2 minut.

Bojová hlavice s dvojím tvarem nálože je schopna porazit jakýkoli známý pancíř nepřítele.

Zaměřovač nočního vidění (NVS) zaznamenává jen malé zhoršení obrazu cíle.

Protiopatření používaná nepřítelem jsou vyřazena filtrem NVS.

Javelin je přenosný.

Javelin je pro střelce manévrovatelný na krátké vzdálenosti.

Schopnost vystřelit a zamizett umožňuje střelci vystřelit a přesunout se před dopadem střely.

Schopnost měkkého odpálení střely Javelin umožňuje její odpálení z vnitřku budov a bunkrů.

Pasivní infračervený zaměřovací systém používaný k získání zaměřovače nelze detekovat.

Odpalovací motor vytváří malou stopu. Díky nízkému zpětnému rázu může být Javelin odpalován z menších, hůře lokalizovatelných a lépe chráněných pozic, které dávají střelci větší šanci, že zůstane nezjištěn, nebo v případě zjištění přežije případnou potlačovací palbu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *