MR.PREPPER

Když chceš žít, musíš přežít

Nosič plátů SENTINEL 2.0.

Combat Systems je výrobce, který si výrobu zachovává stále tady doma, v České republice a který klade důraz na nejmenší detaily a nebojí se při vývoji svých produktů sáhnout na nadčasový design.

Nová generace nosiče

Nosič Sentinel 2.0 od Combat Systems je výsledkem několikaleté snahy o vylepšení a inovativní řešení na základě zpětné vazby zákazníků / uživatelů, především z řad příslušníků ozbrojených složek a MIL-SIM příznivců. Jedná se o novou generaci nosiče plátů. Díky zkušenostem nejen z řad policistů a vojáků, ale také kontraktorů a aktivních střelců došlo k úpravě celé vesty tak, aby byla ve všech směrech lepší, a to při zachování nízké hmotnosti, komfortu a modularity původní verze. První generace tohoto nosiče byla fantastická, ale tohle vážení, tohle se vážně povedlo! V Combat Systems šli hluboko do jádra konstrukce první generace nosiče a skutečně vylepšili vše, co vylepšit šlo.

První pohled, úžasný dojem

Uživatelsky nosič nadchne zejména svou nízkou hmotností, modularitou, nadčasovým designem a také kompatibilitou s taktickou výstrojí většiny známých světových výrobců, jako je Mayflower, Velocity Systems, Haley Strategic či Blue Force Gear a to díky odnímatelné přední klopě. Velkým rozdílem od první generace jsou odnímatelní samci ROC spon pod předním front flapem. Díky příslušenství, které je možné si dokoupit, si můžete nosič sestavit přesně dle svých představ a požadavků daného úkolu. Můžete například doplnit ramenní vycpávky, které zvyšují pohodlí při nošení plně naloženého nosného systému. Další možnost představuje platforma MOLLE Flap 2.0, jež skvěle poslouží všem, kdo hledají způsob, jak rozšířit svůj nosič plátů o další plochu MOLLE kompatibilní vazby.

Špička v oblasti použitých materiálů

Základ nosiče tvoří tkanina Cordura a laminát dvou tkanin, jenž umožňuje vybavení nosiče laser cut štěrbinami. Pro zajištění maximálního komfortu a odvodu potu je vnitřní část tvořena anatomicky tvarovanou 3D síťovinou s antibakteriální úpravou, jež je doplněna o přídavné polstrování z EVA pěny, které je vyjmutelné pro snazší údržbu. Pohodlné a odnímatelné polstrování se nachází také na ramenou s vložkou z EVA pěny a novým vzhledem, který je ještě univerzálnější a jednodušší. Ramenní podložky navíc disponují řadou MOLLE kompatibilních výřezů, pro další možnosti uchycení vybavení, pokud je jich dle požadavků uživatele stále na nosiči nedostatek. Na kvalitě materiálů si výrobce zakládá, a proto je většina použitých materiálů vyrobených v USA a splňuje požadavky standardů Mil-Spec. Prostě žádné kompromisy! Nosič reflektuje ty nejnovější technologické prvky a komponenty z military prostředí. Veškeré materiály na nosiči jsou ošetřeny tak, aby vytvářely minimální stopu v infračerveném spektru.

Pláty

Nosič je navržen pro SAPI / ESAPI (ICW) balistické pláty, nebo pláty podobných rozměrů. Problém by teoreticky mohl nastat, pokud máte již nafasované pláty 25 cm x 30 cm, nešťastně oblíbené a fasované v Armádě České republiky. U této velikosti plátu dochází k nedostatečné fixaci plátu uvnitř vložky díky jeho odlišným rozměrům oproti střihu plátů SAPI, ale i k tomuto problému Combat Systems brzy přijde s řešením. Plát 25 cm x 30 cm lze nosit pouze u velikosti nosiče M – medium. Sentinel 2.0 v sobě také skrývá kapsu na přídavnou balistickou protistřepinovou vložku soft armor. Balistickou vložku jak měkké ochrany, tak tvrdé balistické pláty ESBI o rozměrech 15 cm x 15 cm, je možné umístit do bočního cummerbundu s fixací plátu uvnitř a mít tak z nosiče plnohodnotnou balistickou vestu.

Přizpůsobivý potřebám a okolnostem

Stěžejní filozofií byla už od první generace maximální modularita nosiče a Sentinel 2.0 tento pojem posouvá zase o kus dále. Přední kapsa na pláty má nově integrovanou admin kapsu s pružinkovým organizérem, ta poslouží nejen k uchování drobných a plochých věcí, jako třeba telefon nebo zápisník s tužkami, ale především je zde k odejmutí a výměně ramenních spon. Ramenní spony nejsou přišité napevno, ale právě v admin kapse drží pomocí G-háčků. Je možné si dokoupit jiná řešení a zaměnit je (ITW Fastex, First Spear Tubes, velcro popruh), nebo tato řešení kombinovat podle preferencí uživatele.

Odhození i zpětné sestavení – rychle a tiše

Právě použití speciálních spon ROC QRS (= quick release system) je jednou z největších výhod nosiče plátů Sentinel 2.0. Umožňují totiž nosič bezhlučně zapnout nebo rozepnout. Mnoho nosičů plátů a neprůstřelných vest na trhu, je stále řešeno zapínáním na suchý zip, který nejen že dělá hluk při rozepínání, ale má tendenci na sebe nachytat nečistoty a při jeho špatném zapnutí ničí oblečení uživatele. Plastové rychlospony ROC tento problém zcela eliminují. Tyto spony navíc nabízí možnost rychlého odhození nosiče bez nutnosti zdlouhavého zpětného sestavování odhozového systému, jako je tomu u konkurenčních výrobků, které využívají popruhy nebo ocelová lanka.

Chestrig

Nosič je dodáván včetně základní MOLLE platformy, která byla vylepšena tak, aby se dala používat i jako mini chestrig. S vhodným příslušenstvím, jako split bar spony, nosné řemení nebo kryt suchého zipu, z platformy vytvoříte snadno a rychle mini chestrig, ideální třeba na odpoledne na střelnici.

Přední plate bag

Přední kapsa je navržena pro pláty tvaru SAPI / ESAPI (25 cm x 30 cm tj. 10″ x 12″ jsou vhodné pro velikost M). Je osazena laser cut štěrbinami a integrovanou admin kapsou s pružinkovým organizérem. Umožňuje výměnu ramenních spon, jak již bylo řečeno výše. Nabízí také možnost montáže doplňků pomocí QASM spon nebo G-háčků, suchý zip pro osazení ID znaků (ten se oproti první verzi nosiče zvětšil) a další oboustranné velcro pro uchycení kabeláže či hadičky hydrataceUmožňuje uchycení PTT – osazena popruhy pro tlačítko PTT. Přední MOLLE kompatibilní platforma dodává možnost použití nosného řemení, split bar spon a překrytu suchého zipu pro úpravu na mini chestrig (vše je prodáváno zvlášť).

Zadní plate bag

Zadní kapsa na pláty je nově doplněna o ucho na přenášení nebo pro tažení zraněného druha do bezpečí. Dále se zde nalézá identifikační velcro panel v šíři 7,5 cm a délce 20 cm až 28 cm (dle velikosti nosiče) pro identifikační označení – nyní Policie ČR a další složky mohou využívat prostor pro identifikaci na zádech. Ve spodní straně se nalézá prostor pro regulaci velikosti obvodu.

Bočnice – cummerbund

Změnou prošel i systém uchycení bočních částí. Výrobce zde sáhl po kompromisu a zvolil uchycení bočního cummerboundu na kombinaci pružných shock cordů a micro vazby uvnitř prostoru regulace na zadní straně nosiče. Nastavení je pohodlné, nesnižuje flexibilitu uživatele, co se volnosti pohybu týká, a neomezuje jeho volné dýchání. I zde se nachází laser cut štěrbiny. V této verzi má cummerbund o jednu řadu štěrbin navíc, čímž se zvýšily rozměry pro balistiku a modularita systému pro uchycení dalšího příslušenství. Jak už bylo řečeno, Cummerbund pojme měkkou balistiku i boční ESBI pláty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *