MR.PREPPER

Když chceš žít, musíš přežít

POUŽITÍ ADRENALINOVÉHO PERA

Adrenalinové pero – v ČR nejčastěji pod obchodním názvem EpiPen je předplněné pero určené pro jednoduchou aplikaci léčiva laikem do svalu postiženého. EpiPen předepisuje lékař osobám, které již prodělali těžkou alergickou reakci nebo se předpokládá, že by ji prodělat mohli. Tato alergická reakce je nejčastěji na potraviny, léky, hmyzí jedy a některé další jako třeba latex. Tou léčivou látkou je ADRENALIN. Vozí ho třeba záchranná služba nebo ho má každé oddělení v nemocnici. Těžká alergická reakce (také známá jako ANAFYLAKTICKÝ ŠOK) je však natolik závažná, že je některým osobám včetně dětí toto léčivo předepisováno, aby jej nosili stále u sebe.

ANAFYLAKTICKÝ ŠOK způsobuje otok dýchacích cest včetně obličeje a rtů, snižuje krevní tlak a působí další nepříjemné příznaky. Bez léčby vede ke smrti.

ADRENALIN umí způsobit roztažení dýchacích cest, zrychluje srdeční akci, zvyšuje krevní tlak, zvyšuje sílu srdečního stahu a jiné. – umí toho mnohem víc, účinky jsem pro laiky zjednodušila.

APLIKACE (vše jsem nafotila s originálním EpiPenem, aplikaci do stehna pak se cvičným perem):

EpiPen obsahuje 0,3 mg tohoto adrenalinu. V případě, že se u dotyčného objeví výše uvedené příznaky, je nutné EpiPen ihned aplikovat postižené osobě do zevní strany stehna. EpiPen je uzpůsobený tak, aby se dal aplikovat i přes látku kalhot.

  1. Pero se vyndá z plastového obalu.
  2. Zkontroluje se, zda je léčivo v pořádku (průhledné okénko – viz fotka).
  3. Sejme se modrá pojistka na horní části pera.
  4. Bez nutnosti desinfekce a klidně s oblečenými kalhotami se aplikuje do zevního kvadrantu stehna – není třeba nikde nic mačkat, jen se ze vzálenosti cca 10 cm pevně přitlačí ke stehnu a tím tlakem se jehla sama posune (vystřelí) přímo do svalu.
  5. 10 sekund se podrží, pak se vyndá.
  6. Pro rychlejší vstřebání látky se místo vpichu lehce masíruje.

I přes aplikaci EpiPenu se vždy volá 155 co nejdříve!!! EpiPen vám dá chvilku času k dobru, nikoli celou léčbu. Postiženého je pak nutné dále léčit dalšími léčivy. Vyrábí se verze i pro děti. EpiPen je vždy předepsán konkrétní osobě. Obsahuje však vždy stejné léčivo v určitém množství (dospělí x děti). V případě, že je tedy na místě orientovaná osoba, je možné, že při volání na 155 lze zkonzultovat podání i jiné osobě v případě, že se u takové osoby objevily závažné příznaky těžké alergické reakce, jako je otok v obličeji, jazyka, rtů, dušnost.

Zdroj: FB Míša Endrlová

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *