MR.PREPPER

Když chceš žít, musíš přežít

Retro je retro, zelený Novikov od sestřičky na středisku měl snad na koleně každý

Nejspíš jste to také viděli. Když vám na chirurgii něco sešijí, na závěr to zamáznou takovou zelenou vodičkou, která ztuhne a až bude rána zahojená, sama odpadne. Pokud jí ovšem nepomůžete dřív; to se ale nedoporučuje. Když jsem ji viděl naposled, ptal jsem se sestřičky, co že to je a k čemu to slouží. Prý se jmenuje Novikov a slouží jako krytí ran a zároveň dezinfekce.

Čirý, tmavě zelený roztok s typickým pachem po etheru. Po nanesení na kůži a odpaření rozpouštědel nechává na kůži tmavě zelený, dobře ulpívající film. Je vodou nesmývatelný, takže do sprchy ideál.

Novikovův roztok (obvykle označovaný latinsky Solutio Novikov či Solutio Viridis nitentis spirituosa) je roztok elastického kolodia a brilantové zeleně (lat. viride nitens; viride brillans) ve směsi ethanolu s etherem (někdy se navíc přidává tanin a ricinový olej). Používá se jako tekutý obvaz s antiseptickými účinky pro ošetření drobných poranění a zejména v lékařství po chirurgickém sešití ran. V Rusku je roztok nazýván зелёнка. Recepturu navrhl Nikolaj Vasiljevič Novikov (1921–1988), traumatolog a ortoped.

Kde koupit? Opět těžko k sehnání, ale našel jsem výrobce firmu Fagron a lze objednat pouze přes lékárnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *